Acerca de

Welcome to the
X Squad Showcase!

2021/2022 Recital
Digital Program

 LET’S DANCE

11:00 AM Showtime

1. Cinderella - Competitive Team

2. Surfin’ in the USA – Worcester County Developmental Center 

3. Peppa Pig – Tuesday 5:15 Small Fries

4. Piece by Piece – Grace Batts

5. Wonderful World – Teen Pre-Professional Team

6. Trolls – Wednesday 5:15 PM Small Fries

7. Here Comes the Sun – Wednesday 5:15 Lyrical

8. Kick in the Head – Sr. Pre-Professional Team

9. Let’s Go Crazy – Tuesday 6:00 Hip Hop

10. Wind Beneath My Wings – Chloe Holland

11. Apples, Peaches, Pumpkin Pie – Tuesday 6:00 Tap

12. Tribe – Selena Jacobs

13. Small World – Wednesday 6:00 Acro

14. Clowns – Sr. Pre-Professional Team

15. Dimples – Mini Competitive Team

16. I Like to Move It – Tuesday 5:00 Acro

17. Silent All These Years – Rori Holland

18. Sing – Teen Competitive Team

19.  Cover Girl – Jillian Chandler

20. Journey to the Past – Monday 6:00 Lyrical

21. Alto’s Lament – Bristol Wilgus

22. Sunshine Lollipops and Rainbows – Wednesday 5:15 Tap

23. Separate Ways – Sr. Pre-Professional Team

24. Sassy – Sadie Mohr

25.  Candle on the Water – Tuesday 6:00 Lyrical

26. Protectors – Teen Competitive Team

27. Marry the Man Today – Selena Jacobs and Bristol Wilgus

28. In the End – Lexi Spiegel

29. Somewhere Only We Know – Jr. Competition Team

30. Mr. Monotony – Chloe 

31. For the People – Teen Pre-Professional Team

32. Fix You – Grace Batts and Rori Holland 

33. Love Shack – Jr. Competitive Team

34. I’m a Star – Ella Hayes

35. When I See You Again – Abigail Saulitis

36. I’m Lonely – Teen Pre-Professional Team

LET’S DANCE

4:00 PM Showtime

PART ONE

1. Cinderella - Competitive Team

2. No One – Tuesday 6:45 Lyrical

3. Diva – Faith Robinson

4. Tears of an Angel – Sr. Competitive Team

5. Final Countdown – Camden Rayne – Graduating Senior

6. Fam Jam – Thursday 6:00 Hip Hop

7. Arcade – Kami Shump

8. Liability – Sr. Competitive Team

9. True Colors – Thursday 6:45 Acro

10. Poker Face – Competitive Team

11. Anna’s Last Bow – Anna Marie Buas – Graduating Senior

12. Ready or Not – Jr. Competitive Team

13. Breathing In – Teen Pre-Professional Team

14. Hit Me with Your Best Shot – Chloe Mahan

15. Hoops – Thursday 6:00 Hip Hop

16. Stars – Norah Mete

17. Own Drum – Jessi Stewart

18. Chicago IL – Teen Pre-Professional Team

19. Man’s World – Sr. Competitive Team

20. Wall to Wall – Nicholas D’Onofrio

21.  Clowns – Sr. Pre-Professional Team

22. Popular – Delilah Monroe

23. Helium – Sr. Competition Team

24. Mermaid – Thursday 5:00 Acro

25. Cruel Summer – Summer Vent

26. The Squad – Teen Competitive Team

 

5 MINUTE INTERMISSION

PART TWO

1. Trip to the Light Fantastic - Thursday 5:15 Musical Theater 

2. Hope – Luciana Vasiliou

3. Painted Grays – Sr. Competitive Team

4. Don’t Lose Your Head – Lexi Stewart

5. Beautiful Morning – Jr. Competitive Team

6. Far Away – Alyssa Clymire

7. Drop in the Ocean – Carlie Mahan – Graduating Senior

8. Flaunt It – Jr. Competitive Team

9. Tribute to Josie – Layla Webster

10. I’ll Stand by You – Chloe Marshall and Faith Robinson

11. Unwell – Addie Mae Tregoe

12. Miss Invisible – Jr. Competitive Team

13. Can’t Stop the Beat – Josslyn Lewis

14. Gilligan’s Island – Teen Competitive Team

ANNOUNCEMENTS:

Fall Class Registration is available online now! 

Click here to view recreational class schedule and to sign up!

Interested in joining the Competitive Team?  

The 2022/2023 Mini Team and Competitive Team Parent Interest Meeting will take place Wednesday, August 3 at 5 PM. 

New this season, X Squad will have a Mini Team for 5-8 year olds interested in competition! 

X Squad Summer Camp

Register by emailing xsquad@comcast.net!

Printable registration form available by clicking here.

X Squad Dance Camp 2022 insta (1).png
X Squad Logo.png